טיפים לקריאה מעניינת

יום אחד היא פנתה אליי בהודעה פרטית.
"אני לא אוהבת לקרוא ספרים", כתבה לי. "אבל אני רוצה להקריא לילדה שלי. יש לך טיפים איך לעשות את זה מעניין?"

"ובכן", כתבתי לה בתשובה אחרי שחשבתי על זה קצת וניסחתי את המחשבות שלי, "את אמא שלה. לא משנה איך תעשי את זה, התינוקת שלך תהנה".

בעיניי אין דבר כזה קריאה נכונה או מוצלחת בגילאי הינקות. אין ספר שהוא נכון או לא נכון. מה שהתינוק צריך בחודשי חייו הראשונים זה הרבה מגע, חום ותקשורת. הקול של אמא (ונוכחותה) הוא אחד הדברים האהובים עליו ביותר, זה מה שהוא שמע מרגע שאוזניו התחילו לתפקד ברחם. זה כל מה שהוא מכיר, זה כל מה שהוא יודע. זה מה שגורם לו להרגיש בטחון. ככל שתקראו יותר יחד, התינוק ילמד לקשר את אותן דקות קריאה משותפות לרגעי אושר, שלווה ובטחון, ומאוחר יותר, זה ייצור במוחו את ההתניה שספרים=אושר, שלווה ובטחון. כך תהפכו את הילד שלכם לילד קורא.

שמעתי סיבות רבות לכך שהורים אינם מקריאים לילדיהם, ואחת מהן, למרבה ההפתעה, היא חשש שהם לא עושים את זה נכון או מעניין. אבל חשבו על כך – תינוקות הם דף חלק. הם לא צפו ביצירות אמנות קולנועיות, לא קראו את הקלאסיקות הספרותיות וגם לא ביקרו בתיאטראות, מוזיאונים או קונצרטים. בקיצור – אין להם למה להשוות אתכם. מבחינתם אתם הדבר המעניין והמרתק ביותר בעולם כולו.

ולאחר שאמרנו את זה, מה בכל זאת אולי כדאי שנעשה (גם כדי שהחוויה שלנו כמקריאים תהיה איכותית אף היא?):

1. הייתי מציעה לכם לא להקריא ספר חדש שטרם קראתם מהתחלה ועד הסוף. למרבה המזל ספרי ילדים הם קצרים. שבו כמה רגעים עם עצמכם, קראו את הספר מהתחלה ועד הסוף ו-ודאו שאתם מתחברים אליו והקריאה זורמת לכם. בנוסף כדאי לוודא שכל מילה או ביטוי מובנים לכם ואתם יודעים כיצד להקריא את החלקים האלה.

2. מומלץ מאוד לעבוד על מקצב ההקראה. חשבו על הספר כעל השיר האהוב עליכם. אם בכל פעם היו שרים את המילים בתווים אחרים זה היה מקשה עליכם ללמוד אותו. ובכלל, כשנשמע את השיר בפעם הראשונה לא נזכור ממנו הרבה. אבל ככל שנמשיך להקשיב לשיר כך נזכור גם את המילים וגם את המנגינה. המנגינה עוזרת לנו לזכור את המילים, והמילים עוזרות לנו לזכור את המנגינה. כשתקריאו את הספר באותו מקצב כל פעם מחדש, תעזרו לתינוק שלכם גם לחבב את הספר מהר יותר וגם ללמוד אותו מהר יותר.

3. אל תתייחסו לקריאה היומית של התינוק כאל מטלה. מדובר בזמן האיכות שלכם, על בניית הקשר שלכם ועל השפעות קוגניטיביות מרחיקות לכת לתינוק עצמו. אם אנחנו בונים יסודות כל כך עמוקים, בואו נעשה את זה בכיף!
אני ממש משנה את הקול שלי במהלך הקריאה לקול רגוע וקרייני יותר (במציאות אני מדברת מאוד מהר, בקול מאנפף מעט, ולעיתים אני בולעת מילים, בהקראות יוצאת ממני דמות אחרת לגמרי). לפעמים אני משחקת את הדמויות בצורה מוגזמת או מלווה את ההקראה בצלילים מתאימים (למשל ב"תירס חם" אני נוקשת על משטח כלשהו כשמגיעים לחלקים של "בים בם בם תירס חם").

אלה דברים שעובדים בשבילי, ייתכן שהם לא יעבדו בשבילכם וזה בסדר. אחרי שתבחרו ספר ותקריאו אותו מספר פעמים אתם תבינו לבד מה יעבוד לכם ומה לא.

בינתיים אני מצרפת לכם וידאו שאולי ייתן לכם השראה -
פשפש מתלבש/ אמי רובינגר ---> לחצו כאן


 
שתף את הפוסט:
x

#{title}

#{text}

#{price}