מתי להתחיל להקריא לתינוק?


לפני כארבע שנים, כשעמדתי להפוך לאמא, אחד הנושאים שהכי העסיקו אותי בתקופה ההיא היה ספרות ילדים ישראלית. בתור עולה חדשה שעלתה לארץ בגיל חמש, לא הכרתי ספרי תינוקות ופעוטות. ידעתי שעד הלידה אני צריכה להשלים את הפער, כי לא היה לי ספק בכלל, ברגע שהתינוק יוולד אני רוצה וחייבת להקריא לו ספרים, כבר בשבועות הראשונים לחייו.
ובאמת, אחת השאלות הנפוצות ביותר בנוגע לתינוקות וספרים היא מתי להתחיל להקריא; מיד לאחר הלידה? כשהוא ירים ראש? כשהוא ישב? יתגלגל? יגלה התעניינות? יתקשר יותר? יתחיל כבר לדבר?
וכדי לענות על השאלה הזאת בצורה הטובה ביותר, נדבר תחילה על האיבר היחיד בגוף האדם שממשיך להתפתח לאחר הלידה – המוח.
 
כשתינוק נולד, כל איברי גופו כבר התפתחו: הלב, הכבד, הכליות, הריאות, וכו'... איבריו קטנים מאיברי אדם בוגר, אך מתפקדים במלואם. עכשיו דמיינו לעצמכם שיש במדינתנו הקטנה מערכת תקשורת שבה לכל אדם יש טלפון בבית, אך טלפונים ספורים בלבד מחוברים לרשת תקשורתית כלשהי. האם נוכל לדבר עם כל אדם במדינה בכל זמן נתון?
לא.
כזה הוא המוח בזמן לידה. לתינוק יש כ-100 מיליארד תאים, אך רק מעטים מהם מחוברים אחד לשני. במהלך חמש השנים הראשונות לחייו, המוח יעשה מאמצים אדירים כדי לקשר בין התאים. בכך תסתיים התפתחותו בכ-90% אחוז.
מה זה אומר ולמה זה חשוב?
 
ובכן, חשבו על דרך ובה צמחיה עבותה וגבוהה. כאשר תדרכו באותו מקום שוב ושוב, ייווצר שביל. משהו מעין זה קורה במוח. בכל פעם שהתינוק שלכם שומע את אותה מילה אתם מחזקים את השביל/ יוצרים קשר חזק יותר במוח. כך זה עובד גם עם שאר החושים ולא רק בקריאה.
בגיל שלוש לילד שלכם יהיו המון המון קשרים בין תאי המוח, יותר קשרים ממה שהוא יצטרך אי פעם. וכמו שניפטר ונגזום ענפים מיותרים כדי ששורשי העץ יהיו חזקים, כך המוח ייפטר מקשרים שאינם חזקים דים, מפני שיחשיב אותם לקשרים לא חשובים.


כאשר מתחילים לקרוא לתינוק כבר מהשבועות הראשונים לחייו, אנחנו מעמיקים את השביל בסבך הצמחיה, אנו יוצרים קשרים חזקים יותר במוח, כדי שבהגיעו לגיל שלוש, הקריאה והאהבה לספרים תהיה בין המשמעותיות שבחוויותיו.
הקשרים שנוצרו במוחו לא רק יהפכו את הילד שלנו לילד קורא (ולכן יפחיתו את הסיכוי לבעיות קשב וריכוז או קשיים בלימודים בהמשך), אלא גם יעניקו לו תיווך רגשי, קשר עמוק יותר עם המקריא, שפה עשירה ואף דיבור בגיל מוקדם יותר.
 
לא פעם אמהות ברשת ממליצות בחודשים הראשונים לקרוא ספרונים קצרצרים ולתאר במשפט אחד את התמונה. בעיניי ההמלצה הזו היא טעות. דווקא בחודשים הראשונים מומלץ לקרוא ספרים ארוכים יחסית כדי להרגיל את התינוק. בפוסט "30 מיליון מילים" כתבתי למה זה מומלץ.
בנוסף, ישנה סברה רווחת שתינוקות לא מבינים במילא מה מקריאים להם, אולם טעות היא לחשוב שהם לא מזהים את הטקסט. אולי הם עדיין לא מכירים את המילים, אך הם בהחלט מזהים את המקצב של הסיפור.
 במחקר שנערך על אמהות בטרימסטר השלישי של ההיריון הן התבקשו לקרוא לעובר בששת השבועות האחרונים את אותו סיפור. שלושה ימים לאחר לידה כשהשמיעו להם את הסיפור, הם זיהו אותו והגיבו בקולות מציצה שונים, גם כשהמקריאים לא היו אימותיהם.
 
לקרוא לתינוק שלך זה כמו לשים עבורו מטבעות זהב בכספת בבנק, אמרה רוזמרי וולס. זו השקעה לא פחות חשובה מלהבטיח את עתידו הכלכלי. קראו לתינוק שלכם, והתחילו כמה שיותר מוקדם.
 
לסיום, תמונה המשווה בין מוחו של תינוק למוחו של ילד בן 6:
 
שתף את הפוסט:
x

#{title}

#{text}

#{price}